fbpx

2022 Great British Entrepreneur Awards finalists announced  – London & The East of England

We are delighted to announce the 2022 London & The East of England Great British Entrepreneur Awards finalists. 

This year we received over 5000 incredible applications, from talented and standout businesses across the UK – and we are so excited to announce that 96 of those businesses have made it to this year’s London and East of England finalists, across 12 different categories. 

Each business has shown great success, an inspiring story, and huge potential for the future and we’re really grateful to be joining them on a part of their journey. Here at the Great British Entrepreneur Awards, we care about creating a community that encourages growth, opportunity and support, and it’s an honour to introduce all of these businesses into our community. 

We look forward to celebrating all of our finalists and winners at this year’s awards show which will be taking place later this year – with more information to come soon.  

The full list of finalists….

Creative Entrepreneur of the Year

8billionideas – David Harkin

International Elf Service – Emily Beckloff

Mags Creative – Faith Russell

March Muses – Alison Burton & Natalie Duvall

Martha Brook – Martha Keith

Rethink Press – Lucy McCarraher

Small Films – George Hughes

Tech Talk Media – Jonny Caplan

Disruptor of the Year – Powered by Vodafone Business 

Bit.bio – Mark Kotter

Enferm – Joshua Sprigg

Gener8 – Sam Jones

Pinter – Ralph Broadbent

Scrumbles – Aneisha Soobroyen

Speechmatics – Katy Wigdahl

Streetbees – Tugce Bulut

Ten80 –  Jacobus Troveri

Entrepreneur for Good Award

Bunny.Style – Matt Orzel

Ethical Apparel Africa – Keren Pybus & Paloma Schackert

Halo Solutions – Lloyd Major

Social Supermarket – Jamie Palmer, Alex Owen & Matt Dabell

The Cheeky Panda – Chris Forbes & Julie Chen

The 93% Club – Sophie Pender, Fin Wright & Sam Turnpenny

Toucan Charitable Giving – Matthew Crate

WalkSafe – Emma Kay

Family Business Entrepreneur of the Year

Blue Forest (UK) – Andy & Simon Payne

Dr.PAWPAW – Johnny & Pauline Paterson

Only Curls – Lizzie Carter & Hugo Lewis

Perky Blenders – Adam & Victoria Cozens

Puff Puff Ministry – Marianna, Yossie, Fola, & Omolola Olaleye

Royvon – Darren & Hannah James

So Syncd – Jessica & Louella Alderson

Two Brooks -Paolo, Francesca, & Fabio Bruni 

Food & Drink Entrepreneur of the Year

Bubba Oasis – Rob Huysinga

FireAway – Mario Aleppo

Fit Kitchen – Amar Lodhia

Karmel Foods – Annabel Karmel

Lucky Saint – Luke Boase

Lyre’s Spirit Co – Mark Livings

NICE – Lucy Busk & Jeremy May

This – Andy Shovel

Health & Beauty Entrepreneur of the Year

Beautifect – Tara Lalvani

By Sarah London – Lauren & Sarah Murrell

FIILS – Anna Priadka

FroHub – Rahel Tesfai 

Hotpod Yoga – Max Henderson & Nick Higgins

Manta Hair – Tim Binnington

The Natural Deodorant Co. – Laurie Dawson & Brett Sanders

Wype – Giorgia Granata & Eli Khrapko

Scale-Up Entrepreneur of the Year – Powered by Salesforce

ANSIO – Venkatesh Sivaraman

Atom Learning – Jake O’Keeffe & Alex Hatvany

Home Made – Asaf Navot

Juro – Richard Mabey

Plentific – Cem Savas

StoryTerrace – Rutger Bruining

The Big Bakes – Adam Chaudhri, Eloise Frank

Thriva – Hamish Grierson

Service Industries Entrepreneur of the Year 

Fantastic Services – Rune Sovndahl

GF Entertainment – Emmanuel Akintunde

Intellectual Capital Resources – Neil Dickins

Mirthy – Alex Ramamurthy

Orbis Exchange Group – William Fuller & Ben James

Ruuby – Venetia Archer

SliderCuts – Mark Maciver

Tuft Global – Chloe Smith

Small Business Entrepreneur of the Year – Powered by Aston Lark

Ecosystem Logistics – Jamil Sannie

Ihateironing – Matt Connelly

Inkpact – Charlotte Pearce

Killing Kittens – Emma Sayle

MacroFin – Stephen Campbell & Ross Latta

PitPat – Andrew Nowell

Rewritten London – Frances Cookson & Katie Arnott

Wakuda – Albert Larter & Nathaniel Wade

Start-Up Entrepreneur of the Year – Powered by Mail Metro Mail Ad Manager

AudioMob – Christian Facey & Wilfrid Obeng

Fussy – Matt Kennedy

Hello Lamp Post – Tiernan Mines

Lick – Lucas London

Mustard Made – Jessica & Rebecca Stern

Ride Tandem – Tatseng Chiam, Alex Shapland-Howes & Huw Mcleod

Stint – Sam Schlagman

TiPJAR – James Brown, Ben Thomas & Paul Stancer

Sustainability Entrepreneur of the Year 

FutureMakers Global – Cat Hirst

Reboxed – Phil Kemish & Matt Thorne

Sherbet The Electric Taxi Company – Asher Moses

Stem & Glory – Louise Palmer-Masterton

Talking Tables – Clare Harris

The Restory – Vanessa Jacobs, Emily Rea & Thaís Cipolletta

Unfabled – Hannah Samano 

WUKA – Rubina Raut

Young Entrepreneur of the Year

Amaliah – Nafisa Bakkar

ByErim – Erim Kaur

CareLineLive – Josh Hough

Fable & Mane – Akash Mehta

HYBR – Hannah Chappatte

Pott Candles – Ailis Topley

Treeapp – Jules Buker

Up Learn – Guy Riese

A huge thank you to everyone who entered this year, we are continuously amazed by all of the great businesses we see, so please keep your eyes peeled for next year’s awards if you weren’t successful this time around.   

For more information on the upcoming awards and how you can attend – click here!