fbpx

2019 Finalists: Wales

The finalists for the 2019 Great British & Northern Irish Entrepreneur Awards have been announced.

2019 sees us head to Cardiff for a third year in a row, which is always a special event for Team GBEA, which is based in the heart of the city. The Great British & Northern Irish Entrepreneur Awards celebrate the incredible stories that have taken entrepreneurs to where they are today, regardless of size or turnover.

Previous winners include Hannah & Sophie Pycroft of Spectrum Collections and Sam Evans & Shauna Guinn of Hangfire Southern Kitchen.

There are 80 finalists across the region in 12 categories including Creative Industries, Disruptor, Scale-Up, Start-Up and Young, as well as new additions; Food & Drink and Health & Beauty.

We are thrilled to reveal the full list of finalists for Wales…

Creative Industries Entrepreneur of the Year

Cath Jones | Sadler Jones
Darren Crockett | Do Digital Agency
David Banner & Richard Pring | Wales Interactive
Dr Tyra Oseng-Rees | Oseng-Rees Reflection
Jessica Morgan | Jessica Draws
Jordan Day-Williams & Dean Richards | C.O.B.R.A. Music


Disruptor of the Year

Alison Ettridge | Talent Intuition
Daniel Jefferys | Resooma
Debbie Garside | GeoLang
Gareth Tyler | Mogel
Lucy Cohen & Sophie Hughes | Mazuma
Marc Castro | Datalyse Group


Entrepreneur for Good Award

Beth Cosmos | Billygoats&Raincoats
Lynn McFarlane | DRESD
Matt Callanan | We Make Film Happen
Ranjit Ghoshal | One Million Steps
Rob Oyston | Mobi-Game
Si Martin & Hannah Morgan | Heads Above The Waves
Sophie Rae | Ripple
Vicki Roskams | Enbarr Foundation CIC


Entrepreneurial Spirit Award

Alan Pearce | BLUES MATTERS!
Chloe & Jeff Smith | Bigmoose Coffee Co
Daniel Shepherd | CanDo Laundry Services
Greg Jones | Greg Jones Personal Trainer
Marsha Ward | The Number Hub
Melissa Selmin | Melissa Selmin


Entrepreneur’s Team of the Year

Alex Parr | Wolfestone
Debbie Garside | GeoLang
Faith Olding & Lee Powell | Apollo Teaching Services
Jack James | Pontus Research
Leigh Thomas | Alliance Media Group
Matt Jones | S3 Advertising


Family Business Entrepreneur of the Year

Alex Lovén | Net World Sports
Chloe & Jeff Smith | Bigmoose Coffee Co
Faith Olding & Lee Powell | Apollo Teaching Services
Marcus Gough Jones & Cory Jones | The Disabled Reviewers
Mark, Sarah & Stephanie Harris | Pembrokeshire Wake Park
Natasha Louca-Jones & Adam Jones | Invncbl
Peter Webber | CellPath
Phillip & Mark Skinner | Ron Skinner & Sons


Food & Drink Entrepreneur of the Year

Cathy Harding | Cook Stars
Charlotte Williams | Lily’s Bake Box
Richard Pollentine | Sober Drinks
Sarah John & Roy Allkin | Boss Brewing Company
Sophie Tumelty & Lisandros Hajigeorgis | Meat And Greek
Tim Corrigan | milk&sugar


Scale-Up Entrepreneur of the Year

Alex Lovén | Net World Sports
Ieuan Rosser | Freight Logistics Solutions
Phillip & Mark Skinner | Ron Skinner & Sons
Rakesh Aggarwal | Escentual.com


Service Industries Entrepreneur of the Year

Andrea Callanan | Inspire Me
Craig Palfrey | Penguin Wealth
Dayne Hodgson | RedKnight Consultancy
Guy Last | Guy Last Recruitment
Lucy Cohen & Sophie Hughes | Mazuma
Nick Proctor | Amber Enterprises Group
Rob Dance | ROCK
Simon Bishop & Heather Morris | SHFoodie


Small Business Entrepreneur of the Year

Ali Al-Mufti | Arcadia Care Homes
Nigel Saunders | Sure Chill
Ollie Noakes | Boulders
Peter Ibbetson & Gemma Guise | JournoLink
Sarah Callaway & Michael Pitman | House of Callaway
Stephen Wornham & Carol Gillanders | Road Safety Designs


Start-Up Entrepreneur of the Year

Abigail Dymmock & Sophie Brown | Jack and Amelie
Dan Swygart | Alpacr
Gareth Jones & Mandy Weston | Town Square Spaces
James Chiffi | Beyond the White Line
Kelly Campbell & Sarah Symonds | Cardiff Pottery Workshops Foundation
Louis Halton Davies | Web Marketer
Malcolm Sloan | Sports Injury Fix
Toby Townrow, John Young & Clayton Earney | Drone Evolution


Young Entrepreneur of the Year

Alice Ojeda | Authentic House
Callum Griffiths | Clydach Farm Group
Carly Thompsett | Anaphase Store
Charlotte Wood | Charlotte Wood Design
Daniel Huxtable | Fightwear Store UK
Giorgia Rescigno | Letzshare
Jemima Letts | Tree Sparks
Joseph Ward | Smallspark Space Systems


You can book your tickets to the Wales regional final here.

One response to “2019 Finalists: Wales

Comments are closed.
Register for the Great British Entrepreneur Awards regional finals (online)