fbpx

2019 Finalists: North East

The finalists for the 2019 NatWest Great British Entrepreneur Awards have been announced.

2019 sees us head to Newcastle for the first North East regional final. The Great British Entrepreneur Awards celebrate the incredible stories that have taken entrepreneurs to where they are today, regardless of size or turnover.

There are 60 finalists across the region in 11 categories including Creative Industries, Disruptor, Scale-Up, Start-Up and Young, as well as new additions; Food & Drink and Health & Beauty.

We are thrilled to reveal the full list of finalists for the North East…

Creative Industries Entrepreneur of the Year

Dominic Lusardi & Samuel Harris | Animmersion UK
Ellen Hedley & Henry Coggin | Vida Creative
Louisa Rogers | Trendlistr
Mandy Barker | Sail Creative
Sara Davies MBE | Crafter’s Companion


Disruptor of the Year

Chris Reed | ProxiSmart
Isabelle West | Hirestreet
Joanne Miller & Matthew Rees | The Wandering Dog
Jonathan O’Halloran & Elaine Warburton | QuantuMDx Group
Ryan Mottershead | Veritent


Entrepreneur for Good Award

Claire Goodliff | Community Fitness Network
Marc Fenwick | Fundr
Nicola Wood | The Wonderful Wig Company
Pauline Grant | Smell the Roses
Ruth Oldfield | Coffee & Kin


Entrepreneurial Spirit Award

Ami Davies | Brand Ami
David Robinson | Robinson of England
Gail Curry | Happy Planet Creative Arts CIC
James Rutherford | Kick Cards
Mick Armstrong | SeaPigs
Tamma Carel | Imvelo


Food & Drink Entrepreneur of the Year

Alyson Archer | Simply Cheesecake
Carly Morgan | The Shire Bakery
Charlie Gibbs | Steampunk Spirits
Niall & Vicky McKay-Mount | Screaming Chimp Chili Sauce


Health & Beauty Entrepreneur of the Year

Charlotte Bailey & Sean Ali | Super U
John Grumitt & Professor Mike Trenell | Changing Health
Jonathan & Antonia Philp | Better Health
Megan Patrick | Brow Wow Bar
Nicola Wood | Kitui Hair Design


Scale-Up Entrepreneur of the Year

Fokhrul Islam | Northern Gas and Power
Jonathan Grubin | SoPost
Josh Gill | Everflow Group
Sarat Pediredla | Hedgehog Lab
Steven Rawlingson | Samuel Knight International


Service Industries Entrepreneur of the Year

Cathi Harrison | The Verve Group
Josh Gill | Everflow Group
Louise Burns | Nineteen Recruitment
Stephen Mallam | OnePoint Systems
Steven Rawlingson | Samuel Knight International


Small Business Entrepreneur of the Year

Brian Palmer | Cello Electronics
Craig Smith | The Printed Bag Shop
Laura Rothwell | Crystallised
Melanie & Frank Taal | Prambibs
Sophie Miliken | Smart Resourcing Solutions
Steven Katirai | ProForecast


Start-Up Entrepreneur of the Year

Carly Morgan | The Shire Bakery
Charlotte Bailey & Sean Ali | Super U
David Copple | Shine Interview
Joanne Miller & Matthew Rees | The Wandering Dog
Nick Danks | Madhouse Media
Sohrab Vazir | Interhousing


Young Entrepreneur of the Year

Ellen Hedley & Henry Coggin | Vida Creative
Isabella West | Hirestreet
Jonathan Grubin | SoPost
Jordan McCabe | Aztec Diamond Equestrian
Louisa Rogers | Trendlistr
Rachel Fay | Little Learners


You can book your tickets to the North East regional final here.