fbpx

2019 Finalists: London & The South East

The finalists for the 2019 NatWest Great British Entrepreneur Awards have been announced.

The Great British Entrepreneur Awards celebrate the incredible stories that have taken entrepreneurs to where they are today, regardless of size or turnover.

Previous winners include Justin Basini of ClearScore, Adam Ludwin & Dominic Joseph of Captify and Jamie Bolding of Jungle Creations.

There are 104 finalists across the region in 13 categories including Creative Industries, Disruptor, Scale-Up, Start-Up and Young, as well as new additions; Food & Drink and Health & Beauty.

We are thrilled to reveal the full list of finalists for London & The South East…

Creative Industries Entrepreneur of the Year

Cass & Nick Horowitz and Faraz Aghaei | The Clerkenwell Brothers
Clare Harris | Talking Tables
Dominic Davies & James Milligan | Backyard Cinema
Josh Wilson | Wilson Worldwide Productions
Rachel Pendered | Media Zoo
Steve Evans | Natives
Tersha Willis | Terrible Merch
Will Chapman, Matt Martin & Ed Lewis-Pratt | Dinoski


Disruptor of the Year

Daniel Shellard, Ian McCaig & Sammi Adhami | Fiit
David McLagan | Ecoffee Cup
Hayden Wood & Amit Gudka | Bulb Energy
Laurence Kemball-Cook | Pavegen
Steven Callanan | WIREWAX
Steve Moore & Paul Barham | Flight Club Darts
Stuart McClure, David Bishop & Mark Solomon | LoveTheSales.com
Tugce Bulut | Streetbees


Entrepreneur for Good Award

Alex Stephany | Beam
Jamie Crummie | Too Good To Go
Jo Tutchener-Sharp | Scamp & Dude
Joel Remy Parkes | Bamboo Bamboo
John Pritchard | Pala Eyewear
Julie Chen | The Cheeky Panda
Peter Ackred | Disability Sports Coach
Stephen Addison | Box Up Crime


Entrepreneurial Spirit Award

Ayush Sanghavi | AYUSH Apps
Gian Power | TLC Lions
Helen Burgess | Little Cooks Co
Jack Lennard | Quidditch Premier League
Jonny Plein | Pouch
Julia Jones | Found in Music
Mara Lagonigro & Paul Scott | Blush and Gold
Marie Farmer | Mini Mealtimes


Entrepreneur’s Team of the Year

Alex McPherson & David Farquharson | Ignition Law
Danny Brooks | VHR
Dominic Ponniah | Cleanology
John Munn | Global Digital Week CIC
Joseph Munns | Bakedin
Mini Vohra | Cornucopia Events
Thang Vo-Ta | Callaly
Tina Euri | Moving Waves


Family Business Entrepreneur of the Year

Adam & Victoria Cozens | Perky Blenders
Gary & Alan Keery | Cereal Killer Cafe
Jerry & Shelley Lawson | Frog Bikes
Luke & Lisa Scott | Huski Home
Adam Holmes and Marcus, Luke & Hugo Ellingham | Brother Film Co
Olivia & Helen Collins | myza
Rupesh & Alex Thomas | Tuk Tuk Chai
Vivien & Howard Wong | Little Moons


Food & Drink Entrepreneur of the Year

Alessandro Savelli | Pasta Evangelists
Charlie Bigham | Charlie Bigham’s
Jenny Costa | Rubies In The Rubble
Kevin & Kellie Bath | JimJams
Nick Coleman | Snaffling Pig
Olivia Wollenberg | Livia’s
Rachel Hugh & Neil Potts | The Vurger Co
Raissa & Joyce De Haas | Double Dutch Drinks


Health & Beauty Entrepreneur of the Year

Alex Doyle | Altr
Charlotte Tilbury MBE | Charlotte Tilbury Beauty
Dom De Vetta | Shay & Blue
Jack Nicoll | Cel
Jade Elliott | Iconic London
Julia Yule & Christina Moss | Bloom & Blossom
Stephanie Eltz | Doctify
Stephanie Newport-Booth | GoSweat


Scale-Up Entrepreneur of the Year

Ammad Ahmad | Atheneum
Avin Rabheru | Housekeep
Ben Jeffries | Influencer
Jonny Sitton & Daniel Price | My 1st Years
Markus Stripf, Tim Allen & Simon O’Regan | Spoon Guru
Paul Sulyok | Green Man Gaming
Priya Lakhani OBE | CENTURY Tech
Stephen Bourke | Echo Pharmacy


Service Industries Entrepreneur of the Year

Alexander Limpert | GuestReady
Ashley Lawrence & Ben Adams | Trinnovo Group
Ben Prouty & Jan Vanhoutte | Shepper
Clare Henson-Bowen | Bespoke Wellbeing
Electra Japonas | The Law Boutique
Jean-Henri Beukes | Ecocleen Services
Matthew Connelly | ihateironing
Ranzie Anthony | Athlon


Small Business Entrepreneur of the Year

Damien Lee | Mr Lee’s Pure Foods Co
Dr Emer MacSweeney | Re:Cognition Health
Eloise Frank & Adam Chaudhri | The Big London Bake
Emma Sayle | Killing Kittens
Joloyn Bennett | Juice UK
Lily Simpson | Detox Kitchen
Max Henderson & Nick Higgins | Hotpod Yoga
Nicola Skowronek | Sheepers


Start-Up Entrepreneur of the Year

Ari Peralta & Ramy Elnagar | Arigami
Colleen Wong | Techsixtyfour
Digby Volrath & Hugo Campbell | Feast It
Elizabeth Tweedale | Cypher
Ishaan Malhi | Trussle
Myles Hopper, Giles Humphries & Robert Grieg-Gran | Mindful Chef
Nick Bennett & Gareth Fryer | Fika
Tom Gatzen & Rob Imonikhe | Ideal Flat Mate


Young Entrepreneur of the Year

Frankie Thorogood | Thorogood Sports
George Sullivan | The Sole Supplier
Grace Beverley | TALA and B_ND
Harry Hugo | The Goat Agency
Kai Feller | Bark.com
Peter Ramsey | Movem
Ross Testa | Yakety Yak
Sophie Lavabre Barrow | KINN Living


You can book your tickets to London & The South East regional final here.